Znakowanie zwierząt

20200718_152658

W naszej Przychodni istnieje możliwość zaczipowania zwierząt

Na czym to polega?

Mikroczip to mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu, w którym zaprogramowany jest 15-cyfrowy niepowtarzalny numer. Jest on zamknięty w specjalnej, sterylnej powłoce wykonanej ze specjalnego szkła, które jest w pełni bezpieczne dla zwierzęcia (nie pęka, mimo nacisku, nie przegrzewa się, nie uwalnia też żadnych substancji i jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm czworonoga). Można go odczytać przy użyciu specjalnego czytnika, który przykłada się do skóry zwierzęcia. Mikroprocesory dobrej jakości gwarantują działanie przez całe życie naszego pupila.

Wszczepienie implantu odbywa się podczas wizyty w gabinecie. Trwa to kilka sekund i jest stosunkowo bezbolesne dla zwierzęcia. Zabieg wygląda jak podanie szczepionki. Całość (igła, chip i strzykawka) jest fabrycznie nowa i jednorazowa. Miejsce wszczepienia czipa jest zawsze takie samo- na grzbiecie między łopatkami lub z lewej strony szyi. Ryzyko ewentualnych powikłań jest minimalne, a sam implant nie ma styczności z narządami wewnętrznymi. U szczupłych zwierząt mikrochip jest czasem wyczuwalny pod skórą. Implant zbudowany jest z takich materiałów, które nie powodują reakcji obronnej organizmu ani uczulenia. Jest również widoczny na zdjęciu RTG.

Obowiązkiem identyfikacji zwierząt obarczeni są właściciele, którzy chcą wyrobić swojemu zwierzęciu paszport, w pozostałych przypadkach decyzja o znakowaniu jest dobrowolna. Czip działa tak, jak seria dowodu osobistego u ludzi i w przypadku zagubienia się zwierzęcia w jakimkolwiek miejscu na świecie, umożliwia on identyfikację i szybszy powrót pupila do domu.

Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego dane zwierzęcia zapisuje się w bazie identyfikacyjnej. Jest ich kilka, dlatego im więcej baz odwiedzimy, tym większe jest prawdopodobieństwo odnalezienia właściciela po odczytaniu kodu zagubionego zwierzęcia. Do największych baz danych należą: www.safe-animal.eu, www.identyfikacja.pl, www.europetnet.com. Kody zwierząt niezarejestrowanych w bazie danych są niestety bezużyteczne.

Jeżeli zdecydowaliście się Państwo na zaczipowanie podopiecznego, warto taki fakt odnotować za pomocą breloczka doczepionego do obroży. Niektóre czipy posiadają w zestawie takie zawieszki informujące, że zwierzę jest zaczipowane. Jednak w przypadku jej braku warto o to zadbać we własnym zakresie. Umożliwi to osobie, która znajdzie Państwa podopiecznego odczytać czip czytnikiem lub w przypadku jego nieposiadania, wpisać numer w jedną z powyższych baz danych.

Jeżeli obawiacie się Państwo, że czipowanie może być dla pupila stresujące, to proszę pomyśleć jakim stresem będzie dla niego długotrwała rozłąka z kochającym właścicielem.
Dlatego zachęcamy do znakowania swoich podopiecznych nie tylko przed wyjazdem za granicę.

Umów się na wizytę

Twój pupil potrzebuje pomocy?