Kardiologia

Choroby serca

Choroby serca i układu krążenia występują u zwierząt bardzo często. Najczęściej dotykają one zwierzęta starsze, ale w praktyce chorują zwierzęta w każdym wieku niezależnie od wielkości, rasy i płci. Objawy chorób serca są często bagatelizowane i wiązane ze starością, wysoką temperaturą otoczenia, otyłością czy też nadmierną okrywą włosową.

Poniżej znajdują się objawy, na które warto zwrócić uwagę w kontekście chorób serca:

Choroby serca mają charakter postępujący, dlatego wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które poprawi komfort życia i przy regularnym stosowaniu leków je wydłuży. Jeżeli zauważą Państwo jakiekolwiek niepokojące objawy to znak , że zwierzę wymaga konsultacji u kardiologa.

W celu diagnostyki chorób serca
wykonuje się następujące badania:

Echo serca – jest to całkowicie bezinwazyjne badanie USG, pozwalające nam na ocenę morfologii mięśnia sercowego, budowy i pracy aparatów zastawkowych oraz głównych naczyń krwionośnych. Badanie to w uzupełnieniu o szereg pomiarów dopplerowskich pozwala nam na ocenę przepływów krwi przez poszczególne struktury w sercu, i kinetykę ścian. Badanie samo w sobie nie wymaga przygotowania dietetycznego pacjenta, nie mniej jednak czasami istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań krwi, lub znieczulenia pacjenta(np. do zabiegu punkcji odbarczającej) dlatego zalecamy aby przed badaniem nasi pacjenci byli na czczo.

EKG – Jest to badanie służące do rejestracji czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Pozwala ono na wykrywanie zaburzeń przewodzenia w mięśniu sercowym oraz arytmii, co jest niezbędne do dobrania odpowiedniej terapii przeciwarytmicznej.

Pomiar ciśnienia krwi skurczowego wykonujemy za pomocą dopplerowskiego detektora przepływu krwi Sonomed VET BP. Jest to najdokładniejsza z nieinwazyjnych metod,
u kotów uznawana za złoty standard. Przy wielu chorobach (np. Przewlekłą niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, choroba Addisona) dochodzi do zmiany ciśnienia krwi w stosunku do zakresu fizjologicznego, co odciska swoje piętno na układzie krążenia i stanowi zagrożenie ogólnoustrojowe.

RTG klatki piersiowej – badanie to dostarcza wielu cennych informacji, pozwala nam między innymi na: ocenę wydolności krążenia, oszacowanie wielkości sylwetki serca (VHS -vertebral heart score), stwierdzenie obecności płynu w klatce piersiowej i guzów utrudniających prawidłową funkcję serca.

Konsultacje

W naszej Przychodni konsultacje kardiologiczne prowadzi lek.wet Maciej Głębicki, który od 2016 roku jest członkiem ESCV ( European Society of Veterinary Cardiology – Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologów Weterynaryjnych)

Na konsultacje obowiązują zapisy telefoniczne

kardiologia

Umów się na wizytę

Twój pupil potrzebuje pomocy?