Diagnostyka
Analizator biochemiczny SKYLA VB1– nowoczesny i kompaktowy sprzęt umożliwiający szybką i precyzyjną diagnostykę laboratoryjną krwi. Aparat pozwala na oznaczenie wielu parametrów biochemicznych w ciągu 15 minut od momentu pobrania próbki krwi, co w praktyce pozwala na postawienie szybkiej diagnozy w trakcie trwania wizyty, lub zbadanie krwi w dniu planowanego zabiegu chirurgicznego bez potrzeby wysyłania próbki do laboratorium zewnętrznego. Jest to nieocenione wsparcie w przypadku pacjentów w stanie zagrożenia życia, u których często występują zaburzenia elektrolitowe (np. kwasica ketonowa) i odpowiednia analiza parametrów biochemicznych pozwala na precyzyjny dobór połynoterapii.
Aparat korzysta z gotowych dysków zawierających panele wieloparametrowe (min. przedzabiegowy, nerkowy, wątrobowy, cukrzycowy, krytyczny) lub panele dla pojedynczych parametrów. Dyski są jednorazowe, opakowane hermetycznie, z wbudowaną kontrola jakości i kalibracja.
Analizator hematologiczny Horiba Scil Vet ABC– pozwala na miejscu w ciągu minuty wykonać badanie morfologiczne krwi, które pozwala wykryć potencjalne zapalenia, infekcje, niedokrwistości i wiele innych procesów chorobowych zachodzących w organizmie. Zbadane przez analizator nieprawidłowości weryfikujemy wykonując rozmazy mechaniczne krwi, które pozwalają na różnicowanie m.in. rodzajów anemii, białaczek, chłoniaków oraz diagnostykę chorób odkleszczowych.
USG – Ultrasonograf Sonoscape S6 z opcją kolorowego Dopplera, wyposażony w dwie sondy microconvex i liniową, umożliwiające dokładne i precyzyjne badanie narządów na terenie jamy brzusznej i klatki piersiowej oraz bezpieczne wykonywanie punkcji i biopsji z miejsc objętych procesem chorobowym. USG umożliwia również diagnostykę i kontrolę przebiegu ciąży
RTG z bezpośrednim detektorem cyfrowym, dzięki któremu zdjęcia RTG widoczne są na monitorze komputera tuż po ekspozycji. Pozwala to na szybką diagnozę i minimalizuje czas ekspozycji w przypadku pacjentów nieznieczulonych. Detektor jest przesuwalny względem stołu co pozwala na zmianę miejsca projekcji RTG bez przemieszczania zwierzęcia.
W codziennej pracy RTG wykorzystujemy do diagnostyki klatki piersiowej, jamy brzusznej, układu kostnego i kręgosłupa.
Często wykonanie diagnostycznych zdjęć RTG wymaga sedacji lub narkozy, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego w celu omówienia szczegółów przygotowania się do wizyty. Pacjenci skierowani na diagnostykę z innych zakładów leczniczych muszą posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego
Artroskop umożliwia oglądanie wnętrza stawów przy pomocy mikrokamery, którą wprowadza się do środka stawu. Wykorzystanie dodatkowego kanału roboczego pozwala na wprowadzenie do wnętrza niewielkich narzędzi, które umożliwiają wykonywanie zabiegów chirurgicznych.
Jakie są jej zalety?
– Przede wszystkim zabiegi wykonywane są przez bardzo niewielki (3-4mm) otwór, co czyni zabieg niezwykle mało inwazyjnym (w standardowych zabiegach dochodzi do rozcięcia torebki stawowej i skóry na dużej powierzchni)
– Narzędzia wykorzystywane do zabiegu są bardzo małe i ograniczają ryzyko urazu wewnątrz stawu
– Dzięki kamerze i bardzo dużemu powiększeniu obrazu, artroskopia umożliwia dokładne obejrzenie i ocenę wszystkich struktur wewnątrzstawowych
– Ze względu na małą inwazyjność oraz precyzję oceniania struktur, artroskopia zalecana jest do diagnozowania problemów wewnątrzstawowych, zwłaszcza wtedy gdy inne metody tj. tomografia i RTG nie dają jednoznacznej odpowiedzi
– Korzyść jest przede wszystkim jedna (taka na której nam wszystkim zależy) zabieg jest bezpieczniejszy, a zwierzę szybciej dochodzi do siebie i odczuwa zdecydowanie mniejszą bolesność niż po standardowych zabiegach wykonywanych na stawach
Do czego możemy ją wykorzysta?
Najczęściej służy do diagnostyki
– OCD (osteochondroza oddzielająca stawu ramiennego)
– Uszkodzenia przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia
– Fragmentacji wyrostka wieńcowego przyśrodkowego kości łokciowej
– Niedopasowania w stawie łokciowym
– Dysplazji stawu łokciowego i ramiennego
uszkodzeń łąkotki w przebiegu zerwanego więzadła krzyżowego przedniego u psów
Videootoskop FireFly ma zastosowanie m.in. w badaniu kanałów słuchowych. Wykorzystujemy go również do badania jamy ustnej u królików i gryzoni, oraz do badania przedsionka pochwy u suk.
Obraz przekazywany jest na ekran komputera w czasie rzeczywistym, dzięki czemu właściciele mogą obserwować przebieg badania i łatwiej zrozumieć istotę procesu chorobowego toczącego się w badanej przestrzeni. Tor wizyjny umożliwia usuwanie ciał obcych i pobieranie materiału do badań.
Ri-scope zestaw diagnostyczny zawierający:
- Otoskop ze źródłem świata stosowany do oglądania błony bębenkowej i zewnętrznego przewodu słuchowego w celu diagnozowania stanów patologicznych ucha zewnętrznego i środkowego oraz badania jamy ustnej u gryzoni i zajęczaków
- Oftalmoskop czyli przyrząd używany w standardowej diagnostyce okulistycznej do badania dna oka. Głowica oftalmoskopu wyposażona jest w źródło światła oraz zestaw soczewek korygujących i filtry do regulowania stopnia natężenia światła. Badanie dna oka pozwala lekarzowi ocenić patologiczne zmiany w obszarze gałki ocznej, takie jak na przykład jaskra, zapalenie nerwu wzrokowego czy odklejanie się siatkówki
- Wziernik nosowy ri-scope, uchwyt szpatułek ri-scope i lusterka krtaniowe, pomocne przy badaniu jamy ustnej
Dopplerowski detektor przepływu krwi Sonomed VET BP służący do pomiaru ciśnienia skurczowego krwi. Jest to najdokładniejsza z nieinwazyjnych metod, u kotów uznawana za złoty standard. Przy wielu chorobach (np. przewlekła niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, choroba Addisona) dochodzi do zmiany ciśnienia krwi w stosunku do zakresu fizjologicznego, co odciska swoje piętno na układzie krążenia i stanowi zagrożenie ogólnoustrojowe. Wczesna diagnostyka pomaga uniknąć poważnych konsekwencji nadciśnienia. Zestaw wyposażony jest w mankiety dostosowane do różnej wielkości pacjentów oraz słuchawki pozwalające na wykonanie badania bez efektów dźwiękowych stresujących zwierzęta
Badanie cytologiczne polega na pobraniu materiału, umieszczeniu go na szkiełku podstawowym, utrwaleniu, zabarwieniu i ocenie pod mikroskopem.
Materiał uzyskuje się różnymi metodami np. odcisk z powierzchni, biopsja cienko i gruboigłowa, wymaz szczoteczką cytologiczną.
Celem jest uzyskanie obrazu który pozwoli nam postawić prawidłową diagnozę i ustalić plan leczenia. I właśnie tutaj największe pole do popisu ma nasz niezastąpiony mikroskop.
Zainspirowani wiedzą, którą zdobywamy na kursach i szkoleniach, utwierdzamy się w przekonaniu że badanie cytologiczne można zastosować praktycznie przy każdej okazji.
W Naszej codziennej praktyce oceniamy pod mikroskopem wszelkie zmiany skórne, wydzieliny z kanałów słuchowych, worków spojówkowych, różne guzy i guzki, płyny z jam ciała, wymazy z dróg rodnych i wiele innych.
Badanie moczu Składające się z 3 etapów:
I. badanie ogólne metodą paskową z pomiarem ciężaru właściwego na refraktometrze
II. badanie świeżego osadu pod mikroskopem
III. badanie cytologiczne osadu pod mikroskopem
Dzięki ocenie mikroskopowej możemy wykazać obecność i ilość komórek zapalnych i erytrocytów, wykazać obecność i rodzaj kryształów, obecność i rodzaj bakterii, ocenić jaki rodzaj nabłonków znajduje się w moczu co jest istotne do określenia która część układu moczopłciowego działa nieprawidłowo
Instrukcje odnośnie prawidłowego pobrania i przechowywania próbek moczu są zawarte w dziale Dla Właścicieli
W przychodni wykonujemy badanie kału metodą flotacji. Dzięki różnicy w ciężarze właściwym cząstek, lżejsze jaja wypływają na powierzchnię roztworu roboczego. Zbieramy je stamtąd i wykonujemy preparat mikroskopowy. Podczas badania dokonujemy identyfikacji gatunku pasożyta oraz stopnia inwazji pasożytniczej.
Wykonujemy również badanie cytologiczne kału, pozwala ono na ocenę mikroflory, i np. Stwierdzenie obecności endospor beztlenowców.
Na codzień współpracujemy również z Laboratorium Animallab w Łodzi prowadzonym przez Dr Dawida Jańczaka, który jest jednym z najlepszych parazytologów w Polsce. Dzięki temu mamy możliwość rozszerzenia oferty badań parazytologicznych o pozostałe metody diagnostyczne min. badanie kału metodą Baermanna, badanie antygenów pierwotniaków, badania PCR oraz posiewy kału w kierunku enteropatogenów.
Instrukcje odnośnie prawidłowego pobrania i przechowywania próbek kału są zawarte w dziale Dla Właścicieli