Dlaczego mój królik nie ma apetytu?

Jeśli Twój królik lub gryzoń nie ma apetytu – sprawdź co może być przyczyną. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że objawy tego typu mogą być śmiertelnym zagrożeniem.

W Radomskim Centrum Małych Zwierząt coraz częściej odwiedzają nas mali pacjenci, którzy nie mają apetytu. Większość z nich jest w ciężkim stanie.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak apetytu lub całkowity brak przyjmowania pokarmu w przypadku królików i gryzoni może nieść ze sobą tragiczne i nieodwracalne konsekwencje.

Jak prawidłowo odżywiać króliki i gryzonie?

W warunkach naturalnych te zwierzęta spędzają bardzo dużo czasu na poszukiwaniu pokarmu i spożywaniu go. Metabolizm zarówno królików, jak i gryzoni jest bardzo szybki. Z tego względu muszą dostarczać organizmowi pokarm oraz energię praktycznie na bieżąco. Dieta roślinożerna jest uboga energetycznie. Z tego względu zwierzęta potrzebują przyjmować go w dużej ilości.

Zauważyłem pogorszenie apetytu u królika

Jeśli u Twojego królika zauważyłeś znaczące pogorszenie się apetytu – nie czekaj. Objawy te wiążą się z osłabieniem perystaltyki przewodu pokarmowego i szybko postępującym spadkiem masy. Może to doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.

U królików i gryzoni bardzo szybko dochodzi do zaburzenia składu mikroflory oraz obumierania dobrych bakterii. W konsekwencji patologiczna flora zaczyna namnażać się produkując szkodliwe metabolity i toksyny, które dodatkowo podtruwają organizm.

Mój gryzoń ma biegunkę

Zauważalnym następstwem pogorszenia flory jest biegunka u królika, atonia przewodu pokarmowego lub ostrych wzdęć a także – do stłuczenia wątroby. Powyższe stany stanowią już bezpośrednie zagrożenie życia.

Przyczyny pogorszenia apetytu u gryzonia:

  • Ból (np. zapalenie gardła lub urazy mechaniczne)
  • Zatrucie
  • Wzdęcie lub niedrożność żołądka i jelit
  • Problemy z uzębieniem (najczęściej przerost zębów, złamania, stany zapalne, ropnie)
  • Przewlekły stres
  • Niewydolność narządów wewnętrznych (np. nerek, wątroby)

Mój królik cierpi na brak apetytu – co dalej?

Dokarmianie przymusowe stanowi często połowę sukcesu w walce o powrót do zdrowia. Jako Radomskie Centrum Małych Zwierząt w naszej ofercie znajdują się również różne rodzaje karm ratunkowych i suplementów dostosowanych do potrzeb najmniejszych pacjentów.

Jak najszybsza reakcja na zauważalne zmiany w zachowaniu Twojego pupila to szansa przede wszystkim dla Niego. Jeśli zauważyłeś u swojego podopiecznego symptomy, które opisaliśmy w powyższym artykule skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy kroki do jak najszybszego powrotu do zdrowia członka Twojej rodziny.